Nêu cảm nghĩ về nhân vật Thơm trong Bắc Sơn hay chọn lọc

Artikulli vijues është Shprehja e ndjenjave për personazhin Thom në Bac Son ose i përzgjedhur. Shpresojmë, do t’ju ndihmojë të keni më shumë njohuri për të rishikuar dhe kuptuar përmbajtjen e mësimit. Le të referohemi.

1. Çfarë mendoni për personazhin Thom në Bac Son apo përzgjedhjen më të mirë:

Vendi ynë ka kaluar shumë luftëra të vështira dhe të ashpra. Në ato beteja pati patriotë që kontribuan në heshtje për revolucionin. Shfaqja Bac Son nga Nguyen Huy Tuong portretizoi personazhin Thom me një zemër të pasionuar patriotike. Thom është personazhi kryesor i shfaqjes. Ajo ishte gruaja e Ngocit, një mandarine gjatë periudhës koloniale franceze. Thom ka një jetë të begatë, është i përkëdhelur dhe i veshur. Ajo qëndroi jashtë kryengritjes edhe pse babai dhe vëllai i saj i vogël ishin masa aktive. Mirëpo, Thom-i ishte në një situatë ku babai dhe vëllai i tij vdiqën në kryengritje, nëna iku, i vetmi i afërm i tij ishte Ngoci, i cili gradualisht zbuloi fytyrën djallëzore të një tradhtari. Thom vazhdimisht e këshilloi burrin e saj që të ndalonte, por Ngoc nuk e dekurajoi. Dhe sëmundja alergjike u shfaq kur Cuu dhe Thai – ushtarë revolucionarë sulmoheshin dhe arrestoheshin dhe kishin nevojë për ndihmë. I patrembur, Tom vendosi t’i mbronte ata. Ajo harroi rrezikun për veten dhe shqetësohej vetëm se si t’i mbronte ata. Fakti që lufta e brendshme dhe e mira kanë fituar, ajo mori vendimin e duhur që ndërgjegjja e saj të mos e mundojë çdo ditë kur mendon për babain, vëllain dhe veten. Me zgjuarsi dhe guxim, ajo solli dy ushtarë në shtëpinë e saj. Situata u ndërlikua më shumë se kurrë midis Thom – gruas që u përpoq të mbronte kuadrot revolucionare dhe Ngocit – burrit që u përpoq të arrestonte kuadrot që bënin merita. Përgjigju për të mbrojtur të drejtën, për hir të drejtësisë. Këto detaje të pritjes e bënë dramën të guximshme. Ngoci ishte thjesht aksidental, por sa më shumë që godiste, aq më i padurueshëm bëhej Thom. Zonja Thom u përpoq të largonte burrin e saj për të liruar shpejt dy oficerët. Kjo është plotësisht e zbrazët me gjendjen origjinale të Thom (që e ka mbajtur burrin e saj në shtëpi). Edhe pse duket e pazakontë, Ngoc me shumë gjasa nuk e kupton se çfarë do të thotë anomali. Besimi dhe vendosmëria për të mbrojtur Partinë dhe revolucionin e bënë Thom të shpejtë dhe të saktë në fjalë e në vepra. Ajo jo vetëm që shpëtoi dy kuadro nga arrestimi, por u rrënjos besimin në fuqinë e masave. Shfaqja tregoi talentin e Nguyen Huy Tuong për kompozimin dhe ndërtimin e pjesëve. Ndryshimi në mendim dhe veprim i Thom-it vërtetoi trimërinë e revolucionit, ajo zgjodhi të qëndronte krah për krah me bashkatdhetarët e saj për të mbrojtur Atdheun. Nëpërmjet personazheve, autori dëshiron t’u dërgojë njerëzve të rremë besimin e dashurisë dhe admirimit për sakrificat e njerëzve që kanë kontribuar në arritjen e revolucionit drejt suksesit.

2. Tregoni mendimet tuaja për personazhin Thom në Bac Son ose zgjidhni më kuptimplotë:

Bac Son është një dramë e famshme e shkrimtarit Nguyen Huy Tuong, vepra hapëse për dramën revolucionare. Vepra na ndihmoi të kuptojmë kuptimin e kryengritjes së Bac Son dhe frymëzimin e masave revolucionare. Fragmenti nga akti IV i shfaqjes Bac Son krijoi konflikte tipike dramatike, duke rikrijuar kështu në mënyrë të gjallë portretin e një ushtari revolucionar dhe zemrën e Thom – personazhit qendror të shfaqjes.

Tham Khảo Thêm:  Bộ đề đọc hiểu Đoàn thuyền đánh cá (Có đáp án) đầy đủ nhất

Thom është djali i Phuong dhe Sang, dy ushtarë që morën pjesë në kryengritjen Bac Son. Por ajo ishte gjithashtu gruaja e Ngocit, një delikuent vietnamez që udhëhoqi ushtrinë franceze për të sulmuar fshatin Vu Lang, duke arritur një sukses të madh, duke i shkaktuar dëme të rënda revolucionit. Në betejën e pabarabartë, Phuong dhe Sang sakrifikuan heroikisht. Ngoc fshehu qëllimisht vendndodhjen e gruas së tij nga rivali i saj i dashurisë nga frika se mos ndëshkohej. Nga ana tjetër, përsëri në përqafimin e ambicies për të pasur shumë bonuse franceze për arritjen e kapjes së setit. Një dashuri e papritur jashtë fazes kur ngacmuesit Thai dhe Cuu bien në shtëpinë e çiftit Thom – Ngoc. Ishte gjatë kësaj kohe që njerëzit dëshmuan një konvertim të çuditshëm të Thom-it, duke mashtruar Ngocin, duke siguruar sigurinë e ushtarëve revolucionarë.

Shfaqja fillon me një dialog midis Thom dhe Ngocit. Në këtë kohë, përmes thashethemeve, Thom filloi të dyshonte se Ngoc ishte një ithtar i pushtuesve francezë. Natyra e një gruaje që e do burrin e saj, të qenit sylesh dhe e pastër e bën atë deri në minutën e fundit të mos besojë ende në opinionin publik rreth saj. Përveç kësaj, Ngoci është një mashtrues, duke u kujdesur mirë për gruan e tij, kështu që ajo nuk ka asnjë bazë të dyshojë se Ngoci është një reaksionar. Fjalët belbëzuese të Ngocit tregojnë se ata u fshehën qëllimisht, nga frika se mos zbulohej sjellja e tyre e poshtër. Kur Tom e shikoi, ai filloi të frikësohej: “Sytë e tu janë shumë të ngjashëm me të tutë!”. (Xhaxhai Phuong është babai i Thom). Kur Thom shprehu mendimin e tij se Ngoc do të shkonte dhe do të kapte shtizën tajlandeze – ushtarin Bac Son që po gjurmohej nga armiku, Ngo i kaloi fjalët e shmangies. Por është qëndrimi i Beat-it ai që ka nxjerrë në pah natyrën e poshtër, tinzare: “Thomas e shikoi burrin e saj, pa vetëdije ai ktheu fytyrën”. Edhe pse para kësaj, Tom ishte gjithashtu një fëmijë i pandjeshëm ndaj kohës, një mbrojtje civile e zakonshme, por ajo vetë nuk mund të mos ndikohej nga babai dhe vëllai i saj, duke ditur se si të luftosh Perëndimin është e drejtë. Ndaj, duke parë sytë evazive të Ngocit, ajo tha drejtpërdrejt: “Mos e bëni, ç’dobi ka”. Ato fjalë tregojnë se Thom është një person që ka pasuri, fal por nuk e pranon burrin e saj si njeri të lig. Ngoc është një person ambicioz, i verbuar nga paratë dhe mbështetet në ndikimin e Phap Phong për të fituar një reputacion bujar. Ishte një kohë kur Tom ishte i interesuar për tundimet e tij materiale, por në këtë kohë, ajo gradualisht pa më qartë fytyrën e vërtetë të Ngocit dhe monedhat e pista të pista. Prandaj, ajo ishte shumë e çuditshme: “Nëse punoni për të fituar para, do të vdisni nga uria. Por Ngoc mund të tregojë edhe kohën në errësirë, Kohën në errësirë ​​kur hedh një mjegull për të mashtruar aromën me gënjeshtrën. duke pretenduar se ishte një e urtë tajlandeze që punonte si agjente sekrete, zemra e Tomit ishte e hutuar, e hutuar për bardh e zi, ajo vetë duhej të shpresonte që thashethemet nuk ishin të vërteta, por ndërgjegjja dhe intuita e saj i thanë se duhej të vuante.moment i mjerueshëm. qind për qind. Në fund të orës së parë të dramës së këtij akti, ne shohim Thom-in duke mbajtur në dorë një kujtim që është pistoleta e të atit dhe duke qarë, që është një qëndrim keqardhje që sinjalizon një ndryshim pozitiv në personalitetin e personazhit: “Xhaxha! Mami! Vetem une! Nuk e di!”. Konflikti dramatik lind nga realiteti i trazirave të brendshme të personazhit, duke kërkuar sqarim: “Nuk ka thashetheme!… Po nga vijnë paratë!”.

Tham Khảo Thêm:  Mẫu kế hoạch triển khai thực hiện nghị quyết Đại hội Chi bộ

Gjendja e papritur hap dy shtresa të përgjigjes për të plotësuar modalitetin e avancuar përpara të grilës aromatike. Dialogu mes tre personazheve: Thom – Thai – Cuu krijoi një situatë sfiduese. Pikërisht në këtë pikë kuptuam rolin e Thai në parandalimin e Cuu Mang-ut të tërhiqte armën e parfumit, kur gabimisht e njohëm shtëpinë e personit që po na ndiqte. Thyerja e qetë e kuadrove me format të trashë konsiderohet të jetë Aromatik. Sepse kjo është hera e parë që ajo preket nga një personazh i dashur dhe i vlerësuar nga të gjithë. Ajo që ajo dëshmoi konfirmoi besimin e saj në revolucion. Ndonëse zonja Thom nuk i kuptoi plotësisht meritat e revolucionit, ajo ishte e bija e një djali të famshëm Bac, gjë që ishte edhe baza për z. Thai për të pohuar besimin e tij: “Unë e njoh zonjën Thom. Mos dyshoni në linjën e gjakut të Phuong. Unë besoj se po.Dëgjo zërin dhe di të vërtetën.Por në momentin e fundit pikërisht në atë moment Ngoc udhëhoqi ushtrinë franceze për të kapur Thai dhe Cuu, situata kritike nuk lejoi pjesëmarrjen dhe ishte edhe koha kur Thom tregoi besnikërinë e tij, integritetin tim

3. Përshkruani personazhin më mbresëlënës Thom në Bac Son:

Thom është gruaja e Ngocit, një mandarine gjatë periudhës koloniale franceze. Thom ka një jetë të begatë, është i përkëdhelur dhe i veshur. Ajo qëndroi jashtë kryengritjes edhe pse babai dhe vëllai i saj i vogël ishin masa aktive. Por Thom ra në një situatë ku babai dhe vëllai i tij vdiqën në kryengritje, nëna iku, i vetmi i afërm i tij ishte Ngoci, por gradualisht ai zbuloi fytyrën e një tradhtari të Vietnamit. Tom jeton gjithmonë në ndjenjën e shikimit të krahëve çdo ditë, kujtimit të të atit, kujtimit të këshillave të të atit për gjuetinë, ndaj Tom shpesh këshillon të shoqin të mos bëjë më gjëra të tilla, por Thom nuk e inkurajon Ngocin. Për shkak të nostalgjisë për atë ditë, Cuu dhe Thai u shfaqën të sëmurë dhe të shqetësuar. Në të tani nuk kishte më një luftë midis jetës dhe vdekjes, asnjë zgjedhje midis dorëzimit të këtyre dy oficerëve apo fshehjes së tyre. Ajo nuk është nervoze, gjë që është shqetësuese sepse ajo ka guximin ta fshehë këtë set. sulmet e panikut shkaktohen shumë papritur; të shqetësuar, të shqetësuar sepse nuk dinë si mbrojnë. Ajo i futi me nxitim brenda, me zë të lartë që të dy e dinin, pa ndjekur shtegun e kopshtit të pasmë. Thom zgjodhi një opsion të guximshëm: shtyni të dy brenda. Kësaj radhe Ngoci nuk u befasua. Në klasën e tretë, kur Ngoci u kthye në vend, Tom ishte i mençur dhe me gjakftohtësi ia mbuloi sytë Ngocit për të mbrojtur dy revolucionarët. Në të njëjtën kohë, në këtë moment Tham kuptoi edhe fytyrën e vërtetë të Vietit dhe të keqen e të shoqit. Kjo çoi në veprimin e saj proaktiv në fazën përfundimtare: kur mësoi se Ngoc po drejtonte trupat e Phatit në pyll për të kërkuar revolucionarë, ajo qëndroi jashtë në pyll gjithë natën për të informuar guerilët që të ktheheshin në kohë. koha e përballimit. Duke e vënë personazhin në një situatë të tensionuar dhe dramatike, autori zbuloi brendësinë e Thom-it me obsesione, mundime dhe keqardhje që e bënë personazhin të mbyllte sytë dhe të vendoste të kthehej. fronti i rrjetit. Kështu, edhe pse në luftën revolucionare të kombit ende përballej me shumë vështirësi dhe sfida me shumë shtypje të ashpra nga armiku, revolucioni nuk mund të shkatërrohej përgjithmonë e përgjithmonë me lumenjtë dhe përrenjtë e vendit, prapë mund të zgjojë masat, madje edhe ato në e mesme si Thom.

Tham Khảo Thêm:  Phân tích, cảm nhận 4 câu cuối bài Thương vợ của Tế Xương

4. Rreth autorit dhe veprës:

4.1. Autori:

Nguyen Huy Tuong (lindur në 1912)

– Vendlindja: Fshati Duc Tu, nga Do Son, Bac Ninh tani i përket komunës Duc Tu, rrethi Dong Anh, Hanoi

– Jeta dhe karriera krijuese:

+ Në vitin 1930, mori pjesë në aktivitetet patriotike të studentëve të rinj Hai Phong

+ Në vitin 1943, ai u bashkua me Grupin e fshehtë Kulturor Kombëtar të Shpëtimit dhe u zgjodh Sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës Kombëtare të Propagandës Gjuhësore Hai Phong. Pas kësaj, ai vazhdoi të operojë në Hanoi, Nam Dinh dhe Phuc Yen.

+ Në vitin 1951, mori pjesë në fushatën kufitare

+ Ai u nderua me Çmimin Ho Chi Minh për Letërsinë dhe Artin në 1996

– Veprat tipike: Katër vjet më vonë, Princesha An Tu, historia Anh Luc…

4.2. Puna:

a. Rrethanat që përbëjnë:

Shfaqja Bac Son u kompozua dhe u vu në skenë nga Nguyen Huy Tuong në fillim të vitit 1946 në atmosferën emocionuese të viteve të hershme revolucionare.

b. Struktura:

Skenari përbëhet nga 5 faza. Fragmentet në librin shkollor janë dy shtresa të Aktit 4:

– Klasa I (përmbledhje): Dialogu mes çiftit Thom dhe Ngoc. Konflikti midis të dyve, Tom gradualisht e kuptoi Ngocin e vërtetë. Ajo është e trishtuar dhe kërkon falje.

– Klasa II: Thom – Thai – Cuu: Prezantoni emocione dramatike, krijoni kushte që hapësira dhe konflikti të zhvillohet. Thai – Cuu, dy kuadro revolucionare dhe ushtarë që iknin, humbën aksidentalisht në shtëpinë e Tomit dhe ajo vendosi t’i linte të dy të fshiheshin në gjumë.

– Klasa III: Thom – Ngoc: Ngoc u kthye papritur në vendlindjen e saj, Thom u përpoq të fshihte burrin e saj përmes tregimit, duke zbuluar gjendjen e largët dhe të munduar në zemrën e Tomit. Nga njëra anë, pavarësisht se e kuptoi natyrën reaksionare të Ngocit dhe i vendosur për të fshehur dy kuadro revolucionare, nga ana tjetër, Tom nuk ishte ende mjaft i vendosur për të ndërmarrë veprime…

c. Vlera e përmbajtjes:

Fragmenti tregon kontradiktat që ndodhin brenda personazhit Thom, promovon gjendjen e personazhit për të ndjekur një hap të rëndësishëm kujdesi, nxjerr në pah bukurinë dhe ndryshimin e perceptimit të personazhit. Aromatik.

d. Vlera artistike:

Autori arrin të zhvillojë një skenar për të trajtuar dramën: ngjarje të çrregullta, të papritura, zbulimin e konflikteve dhe përfundimin e aktit të zhvillimit të dramës, autori organizon dialogë ritmikë. , ritmikisht së bashku, të përshtatshme për çdo fazë të veprimit dramatik.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Nêu cảm nghĩ về nhân vật Thơm trong Bắc Sơn hay chọn lọc . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cách chuyển file PDF sang Word đơn giản, không bị lỗi font

File PDF là loại tài liệu được nhiều người ưa chuộng bởi tính gọn nhẹ, dễ sử dụng và chia sẻ đơn giản. Tuy nhiên, PDF có…

Cảm nhận khát vọng sống của Liên trong Hai đứa trẻ siêu hay

Cảm nhận nhân vật Liên giúp các bạn hiểu rõ hơn về cuộc sống cơ cực, nghèo khổ nơi phố huyện nghèo. Qua đó, mỗi người sẽ…

Cách lấy ID Facebook, check ID Facebook của mình và bạn bè

Facebook kết nối bạn bè, ngoài ra Facebook còn cung cấp cho người dùng nhiều tính năng khác như tạo trang cá nhân, tham gia các nhóm…

Cảm nhận về Văn tế nghĩa sĩ Cần Giuộc chọn lọc hay nhất

Can Giuoc letërsi filantropiste shpreh mirënjohje, keqardhje dhe admirim për fermerët heroikë të Can Giuoc – të cilët kanë sakrifikuar për pavarësinë e vendit. Këtu është një…

Cách khắc phục lỗi không mở được Windows Defender

Đôi khi vì nhiều lý do khác nhau mà người dùng không thể mở Windows Defender khiến các hoạt động của máy tính dừng lại. Đây là…

Cách lập nick Facebook, đăng ký Facebook mới nhanh chóng

Facebook hiện là một trong những trang web được truy cập nhiều nhất trên thế giới và có hơn 2 tỷ người dùng hoạt động hàng tháng….

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *