Phân tích đoạn trích Chuyện cũ trong phủ Chúa Trịnh hay nhất

Pasazhi “Hyrja në Pallatin e Zotit Trinh” pasqyron gjithashtu shpirtin e bukur dhe personalitetin fisnik të Lan Ong, si dhe jetën luksoze dhe joserioze të klasës sunduese. Më poshtë është analiza e fragmentit më të mirë të Historisë së Vjetër në pallatin e Lord Trinh

1. Përvijimi i analizës së fragmentit më të mirë të Historisë së Vjetër në Pallatin Chua Trinh:

1.1. Hapja:

Rreth autorit Le Huu Trac është një mjek i famshëm dhe gjithashtu një shkrimtar dhe poet që ka kontribuar në letërsinë e vendit.

Fragmenti Hyrja në Pallatin e Zotit në Trinh regjistron transmetimin e autorit në Pallatin e Zotit për të trajtuar sëmundjen e princit të kurorës dhe është një fragment tipik nga libri i autorit Thuong Kinh.

1.2. Trupi i postës:

Pamja dhe mënyra e jetesës në pallatin mbretëror

Pamja e pallatit mbretëror përfshin kopshtin e luleve, kampusin, shtëpinë e Dai Duong, Quyen Bong, portën e purpurt me shtratin e shtratit të shtratit të varur, stafin e praruar dhe mobiljet e paparë ndonjëherë në botë.

– Mënyra e jetesës në pallatin mbretëror tregon autoritetin përfundimtar të shtëpisë së zotit duke pasur shumë truproja që ruajnë, nderues kur bëhet fjalë për zotin dhe princin e kurorës, etiketën dhe shumë shërbëtorë.

Shkëlqimi dhe luksi i jetës në pallatin mbretëror

– Jeta në pallatin mbretëror përshkruhet si shkëlqim, madhështi, kënaqësi luksi deri në ekstrem dhe shkëlqimi i shtëpisë së zotit.

– Autori nuk pajtohet me një jetë shumë të mbushur dhe komode, por që i mungon ajri dhe liria.

Autori e kupton qartë sëmundjen vdekjeprurëse dhe lufton në trajtimin e saj.

Mjeku me guxim dhe ndershmëri mbron këndvështrimin e tij.

– Le Huu Trac është një mjek i mirë me moral dhe ndërgjegje të lartë.

1.3 Përfundim:

Ky fragment tregon jetën e luksit dhe fuqinë përfundimtare të zotit Trinh, së bashku me kontrastin midis jetës luksoze dhe mungesës së lirisë.

Shiko me shume: Rrethanat e shkrimit Historia më e mirë e vjetër në pallatin e zotit Trinh

2. Analiza e fragmentit më të mirë nga Historia e Vjetër në Pallatin Chua Trinh:

Le Huu Trac, i njohur gjithashtu si Hai Thuong Lan Ong (1720-1791), ishte një mjek i famshëm Dai Viet. Përveç veprave mjekësore në 66 vëllimet e Y Tong Tam, ai la pas edhe shumë poezi dhe letërsi, duke përfshirë kryeveprën unike Thuong Kinh Ky. Stili i tij poetik është i butë, i mprehtë, realist dhe tregon një personalitet fisnik: respektimi i natyrës, dashuria ndaj njerëzve, pëlqen një jetë komode, pa u kujdesur për famën dhe fitimin.

“Shanghai Chronicle” regjistron udhëtimin e tij në qytetin perandorak të Thang Long për të trajtuar sëmundjen e Princit Trinh Can. Fragmenti “Hyrja në Pallatin e Zotit Trinh” në atë libër historik është veçanërisht i shquar sepse është i pasur me realizëm dhe tregon një shkrimtar të aftë dhe të talentuar.

Herën e parë që ai hyri në pallatin e zotit Trinh, Le Huu Trac vëzhgoi me kujdes dhe soditi rrethinën e tij. Ai vuri re se hyrja në pallatin e princit ishte përmes një rruge në anën e majtë. Ngrini kokën, para syve është një skenë spektakolare: “Pemët e harlisur janë përreth, zogjtë po cicërijnë, lulet po lulëzojnë, flladi i butë sjell një aromë të ëmbël”.

Zona është e kufizuar, korridoret dredha-dredha së bashku, portieri dhe rojet po zbatojnë me rigorozitet kartën e kontrollit. Njerëzit me biznes të rëndësishëm duhet të lëvizin shpejt, duke shkaktuar zhurmë.

Kur Le Huu Trac shikoi zonën e ndaluar, ai mendoi: “Kur të vini këtu, mund të ndjeni pasurinë e pasur të mbretërve, të ndryshëm nga njerëzit e zakonshëm”. Pas kësaj, ai shkroi poezi për të përshkruar ndjenjat e tij të befasisë dhe emocioneve, si “peshkatari i vjetër taoist”.

Tham Khảo Thêm:  Chương trình giáo dục phổ thông môn Khoa học tự nhiên

Doktori shkoi të vizitonte një mjek, por ai kishte ende një shpirt poeti, duke shpëtuar peizazhin dhe poezitë e mrekullueshme. Duke parë atë që ai përshkroi, njeriu ndihet sikur të ecë në një kopsht poetik. Peizazhi në Trinh Phu është i mrekullueshëm dhe madhështor, ku çdo kështjellë dhe pallat ka emrin e vet, siç është “Shtëpia e Kuajve dhe Rojeve” e vendosur nga një liqen i madh, i rrethuar nga kolona dhe thasë të mëdhenj “përdredha si një rreth”. Sa mënyrë e bukur.” Edhe pemët përreth janë shumë të “çuditshme” dhe gurët e çuditshëm e bëjnë skenën edhe më të veçantë. Shtëpia “Dai Duong” njihet edhe si “Cuong Cung”, një dysheme e lartë dhe e gjerë me kolona të lyera me ar, quhet “papafingo e purpurt”. Këtu princi pinte “çaj mjekësie” dhe për këtë u quajt “Dhoma e Çajit”.

Le Huu Trac ishte i tronditur dhe i frikësuar nga bukuria e pallatit të Trinh. Të gjitha veprat kulturore dhe artistike, nga lulishtja te liqeni, nga dyshemeja e vermikut deri te papafingo e purpurt, janë rezultat i talenteve dhe përpjekjeve të njerëzve. Megjithatë, peizazhi i bukur në Trinh Phu është gjithashtu një realitet që pasqyron jetën luksoze të mbretërve të dinastive Le – Trinh. Kjo e bëri Le Huu Trac emocionuese dhe ndjeu se kjo skenë e pasur ishte “ndryshe nga njerëzit e zakonshëm”. Ky peizazh i përshkruar nga Le Huu Trac sjell tërheqje të veçantë për lexuesit.

Mbretërit dhe mbretërit përdorën dy palanquin si mjete transporti, dhe sendet ceremoniale ishin të gjitha të lyera me bojë ari. Për t’u ulur dhe shtrirë, ata përdorin një kasolle të artë, mbi të cilën është ngjitur një hamak i kuq shqeme. Rrethina u shemb, plot me tavolina e karrige të çmuara e luksoze që doktori u habit dhe ndjeu “gjëra të paprecedentë në botë”.

Princi i kurorës, djali i mbretit, ishte vetëm pesë ose gjashtë vjeç, i veshur me një mantel të kuq mëndafshi dhe i ulur mbi një skeptër të artë. Pranë shembjes ndodhet një karrige dragua e lyer me bojë ari, mbi të cilën është zbukuruar me dyshek brokade. Le Huu Trac iu desh të kalonte pesë ose gjashtë herë dekorime brokade për të arritur në vendin ku princi i kurorës ishte ulur për të “bërë katër sexhde” para dhe pas ekzaminimit mjekësor. Në pallatin e brendshëm, ka llamba dylli që shkëlqejnë, dhe pas perdes janë njerëzit e pallatit që qëndrojnë të strukur, “fytyrë pluhur, këmishë e kuqe”. E gjithë hapësira rrezaton lule të ndezura, aromatike. Sikur “as Jugu nuk mund të bëhet më mirë se ky vend!”

Si hanë e pinë mandarinat në pallatin mbretëror dhe mbreti? Në restorantin “Houson Ma”, mjeku i madh Le Huu Trac shijoi një vakt të shijshëm për t’u mbajtur mend në jetë. Quan Chanh Duong ofron vetëm “tebaka orizi për të ngrënë”, por plot me ushqime të shijshme dhe luksoze, nga tabaka ari, gota argjendi, deri te ushqimet e çuditshme. Me një reputacion “si bubullima”, Le Huu Trac u shpreh: “Tani e njoh shijen e një familjeje të pasur”.

Pallati mbretëror është një vend ku “ushtarët e një mijë dyerve” janë në roje dhe vetëm disa vende janë vizituar nga Le Huu Trac, megjithatë, ai ka zbuluar jetën e pasur dhe të shpenzueshme të mbretërve të dinastisë Le-Trinh. Kjo jetë bujare është ndërtuar mbi dhimbjen dhe djersën e njerëzve.

Le Huu Trac lindi në një familje aristokrate të dinastisë Le, u rrit në një skenë të begatë në qytetin e ndaluar, të njohur me çdo cep. Sidoqoftë, ai kurrë nuk kishte dëgjuar për pallatin e Trinh-it deri në herën e parë që erdhi këtu dhe u trondit, duke menduar se kishte humbur në një tokë përrallash:

Tham Khảo Thêm:  Tâm sự của nhà thơ Hồ Xuân Hương qua bài thơ Tự tình

“Stina e ndaluar nuk është e njohur,
Ndryshe nga peshkatari origjinal Dao!”.

Pavarësisht famës dhe fitimit, ai shkoi në Huong Son, Ha Tinh për t’iu përkushtuar profesionit mjekësor për të shpëtuar njerëzit. Për shkak të talentit dhe famës së tij, ai u thirr në pallat për të trajtuar sëmundjen e princit të kurorës. Ai me humor shkroi për popullaritetin e tij të papritur: “Vrapova si kalë nga stalla, u pengova dhe u lëndova shumë”.

Gjysmë shekulli më vonë, Cao Ba Quat komentoi me sarkazëm: “Hirësia e mbretit shoqërohet me bubullima dhe vetëtima!”.

Kur qëndronte përpara njerëzve dhe skenave në pallatin e zotit Trinh, Le Huu Trac ndonjëherë ndihej i pasigurt dhe i frikësuar, duke ulur kokën ose duke i hedhur poshtë një vështrim. Një herë, kur i merrte pulsin një fëmije, ai iu përkul katër herë një fëmije gjashtëvjeçar, duke treguar shumë respekt.

Receta, një moment kyç në jetën e Le Huu Trac, u shënua nga një luftë e brendshme intensive mbi çështjet e famës, pasurisë, etikës mjekësore dhe lirisë personale. Ai mendoi: “Nëse ia dal menjëherë, fama do të më lidh me zinxhirë dhe nuk do të mund të kthehem në mal”. Ai kërkon lirinë, kohën e lirë dhe harmoninë me natyrën që i dhurojnë malet dhe pyjet. “Shpina ime mund të mos jetë e lakuar, por fati im është i destinuar!”

Ndërgjegjja e mjekut i kujtoi atij të “zhyte gjithë zemrën e tij” për të vazhduar trashëgiminë mjekësore të babait të tij. Ndërgjegjja për të cilën foli është mishërimi i etikës mjekësore, duke pasur parasysh se shërimi dhe shpëtimi i jetëve është qëllimi më i lartë dhe fisnik i jetës së një mjeku. Megjithë rekomandimet e mandarinave mjekësore perandorake për përdorimin e “ilaçëve të rinj” dhe megjithëse gjashtë mjekët tajlandez dhe dy mjekë tajlandezë u kujdesën me zell për fëmijën e sëmurë, Le Huu Trac mbeti i palëkundur në besimin e tij, mendimet dhe argumentet e tyre.

Le Huu Trac, një mjek i talentuar dhe i virtytshëm, nuk është i dhënë pas famës dhe fitimit, por bën një jetë të pastër dhe të qetë. Për të, shërimi dhe shpëtimi i jetëve është para së gjithash. Nofka “Lan Ong” ka një kuptim shumë të thellë: ai është një plak dembel, dembel për të qenë mandarin dhe jo i pangopur për famë dhe fitime.

Për më tepër, pasazhi “Hyrja në pallatin e zotit Trinh” është shumë tërheqës dhe interesant, pasi autori po na çon të vizitojmë pallatin Thang Long nën dinastinë Le-Trinh. Ajo nuk ka vetëm vlerë letrare por edhe vlerë historike. Autori është i shkëlqyeshëm për të përshkruar dhe treguar me vërtetësi peizazhin e artë të pallatit të Trinh-it dhe jetën luksoze të mbretërve dhe mandarinëve në dinastinë Le-Trinh. Stili i të shkruarit i Lan Ong është shumë unik dhe tërheqës, një përzierje e gjuhës letrare, gjuhës së përditshme, gjuhës së gjykatës dhe ekspertizës mjekësore.

Sidoqoftë, pasazhi “Hyrja në Pallatin e Zotit Trinh” pasqyron gjithashtu një shpirt të bukur dhe një personalitet fisnik të Lan Ong.

Shiko me shume: Froni tregon historinë e vjetër në pallatin e zotit Trinh? Çfarë zhanri?

3. Analiza e fragmentit Historia e vjetër në pallatin e Chua Trinh është interesante dhe domethënëse:

Trashëgimia e Le Huu Trac shtrihet përtej ekspertizës së tij mbresëlënëse mjekësore për të përfshirë një personalitet fisnik dhe të pastër. Kontributet e tij për pasardhësit shkojnë përtej përvojës së tij të çmuar mjekësore dhe përfshijnë përshkrime realiste të shoqërisë feudale të kohës së tij. “Shanghai Chronicles” është vepër e Le Huu Trac që ndan atë që pa dhe dëgjoi gjatë asaj periudhe. Në këtë mënyrë na ndihmon të kuptojmë stilin e jetës luksoze në pallatin e zotit Trinh dhe të afirmojmë virtytin dhe dinjitetin e këtij mjeku të talentuar.

Tham Khảo Thêm:  Phân tích tâm trạng Thúy Kiều trong đoạn trích Trao duyên

“Pallati i Zotit Trinh” është një fragment nga “Kronika e Shangait” nga Hai Thuong Lan Ong. Pasazhi regjistron realitetin e një stili jetese luksoze dhe të fuqishme në pallatin e zotit Trinh, kur autori u thirr në pallat për të trajtuar sëmundjen e Princit Trinh Can.

Përshkrimi i detajuar dhe realist i ndihmon lexuesit të ndjekin autorin për të admiruar peizazhin e “vendit më luksoz dhe më të begatë në Jug”. Skena në pallatin e zotit Trinh është vërtet madhështore. Për të hyrë në pallat, duhej kaluar nëpër shumë porta dhe “një sërë korridoresh dredha-dredha” me roje në çdo derë dhe “duhej të kishte një leje kalimi” për të shkuar e për të shkuar. Luksi vihet re edhe në sendet e rezervuara vetëm për fisnikërinë, që nga “salla”, “skeptri ceremonial”, “krevati i mbuluar” me palankun e artë e deri te vazot, disqet e hollë janë të gjitha të veshura me ar. Pallati brenda është zbukuruar me “gjëra që njerëzit e zakonshëm nuk i kanë parë kurrë më parë”. Për të hyrë në dhomën e princit, autorit iu desh të kalonte nëpër shumë mëndafsh. Aty ishte edhe rrëmuja e shërbëtorëve: “Shërbëtorët vrapuan të parët”, “Dorëtarët raportuan me padurim, zyrtarët hynin e dilnin si milingona”. Kontrolli mjekësor i aristokracisë u zhvillua në heshtje, duke “qëndruar nga larg, duke mbajtur frymën dhe duke pritur” dhe “përkulur kokën para shtratit për të marrë pulsin”. Ndoshta disa fjali janë të vështira për të përshkruar peizazhin luksoz dhe stilin e jetës së lirë të familjes Trinh. Pas këtyre përshkrimeve të gjalla dhe realiste, mund të ketë gjithashtu një akuzë të mprehtë për luksin dhe kënaqësinë e Zotit në kontrast të plotë me jetën e varfër dhe të varfër të njerëzve të zakonshëm.

Më lart, Le Huu Trac tregoi talentin e tij të shkëlqyer në tregim dhe këtu ai na tregon sërish talentin dhe cilësitë e një mjeku të shquar. Ndryshe nga të tjerët, ai tregoi me guxim shkakun e sëmundjes së princit: “Për shkak të jetesës në një pallat luksoz, princi hëngri dhe pinte mjaftueshëm, veshi rroba shumë të ngrohta, kështu që trupi i tij ishte i dobët”. Këto të krijojnë lodhje dhe mungesë vitaliteti dhe kjo është sëmundja e të pasurve, të cilët për jetën e tyre luksoze nuk kujdesen për jetën e njerëzve. Ndaj, vepra jo vetëm që tregon realitetin e thellë shoqëror të kohës, por tregon edhe dashamirësinë e mjekut të famshëm ndaj njerëzve dhe vendit.

Në vend që të ndiqte gjërat materiale, luksin dhe famën, Le Huu Trac zgjodhi stilin e jetës fisnike të një vetmitar. Në një kontekst kompleks social, këtu janë zgjedhjet e shumë mësuesve të vërtetë:

“Unë jam budalla, po kërkoj një vend të qetë
Njerëzit e mençur vijnë në një vend konfuzioni.”Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Phân tích đoạn trích Chuyện cũ trong phủ Chúa Trịnh hay nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Mẫu quyết định bổ nhiệm trưởng phòng công ty, doanh nghiệp

Mẫu quyết định bổ nhiệm trưởng phòng là mẫu quyết định do ban lãnh đạo công ty đưa ra để quyết định bổ nhiệm trưởng phòng chuyên…

Mẫu biên bản thanh lý hợp đồng chuyển nhượng nhà đất

Mẫu biên bản thanh lý hợp đồng chuyển nhượng đất đai là văn bản pháp lý trong trường hợp các bên muốn giải thể hợp đồng chuyển…

Có được bảo lưu kết quả học tập khi bị gọi nhập ngũ không?

Có được bảo lưu kết quả học tập khi bị gọi nhập ngũ không? Đây là câu hỏi được rất nhiều nam thanh niên trong độ tuổi…

Câu hỏi đề thi trắc nghiệm Luật Giáo dục miễn phí có đáp án

Câu hỏi đề thi trắc nghiệm Luật Giáo dụ bao gồm phần nội dung xoay quang kiến thức về Luật giáo dục hiện hành và các văn…

Kết bài Làng của Kim Lân (cơ bản, nâng cao, học sinh giỏi)

Để có những kết luận thực sự hay và chu đáo, tại sao không thử tham khảo tài liệu tham khảo của chúng tôi và viết một…

Phân tích tác phẩm Bàn luận về phép học chọn lọc siêu hay

“Diskutimi rreth të mësuarit” nga Nguyen Thiep i ofruar mbretit Quang Trung tregon zemrën e Nguyen Thiep me ringjalljen e arsimit kombëtar të kombit. Këtu është një…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *