Viết đoạn văn miêu tả chiến công thần tốc đại phá quân Thanh

Bëja e shpejtë e mbretit Quang Trung për të shkatërruar ushtrinë Qing nga mbrëmja e datës 30 deri më 5 të muajit të parë hënor të vitit të Gjelit (1789) ishte një betejë që hyri në librat e historisë. Artikulli që përshkruan veprën e shpejtësisë së madhe për të shkatërruar ushtrinë Thanh më poshtë ju ndihmon të kuptoni më mirë arritjen që bëri historinë e mbretit Quang Trung. Le ta zbulojmë së bashku.

1. Shkruani një paragraf që përshkruan arritjen më të mirë të shpejtësisë dhe shkatërrimit të ushtrisë Qing:

Nën drejtimin e mbretit Quang Trung, brenda pesëmbëdhjetë ditësh, ushtria jonë kishte arritur bëma të shpejta, kishte shtypur ushtrinë Thanh dhe bëri që mbreti im Le Chieu Thong të ikte në mjerim. Para së gjithash, ushtria e mbretit Quang Trung sulmoi ushtrinë kryengritëse që ruante lumin Rooster, kapi njërin prej tyre të gjallë dhe refuzoi të informonte trupat Thanh në Ha Hoi dhe Ngoc Hoi, kjo gjithashtu për të siguruar sekretin e betejës. Në mesnatën e 3 janarit të vitit të Gjelit, mbreti Quang Trung dhe ushtria e tij sulmuan fshatin Ha Hoi, duke i privuar armikut të gjitha armët dhe ushqimet. Në agim të datës 5, Mbreti Quang Trung dërgoi trupa në formacionin e klasit të parë, si duke u mbrojtur ashtu edhe duke sulmuar nga afër, plus një plan diversioni, i rrethuar nga të gjitha anët, duke iu afruar fortesës Ngoc Hoi. Falë strategjisë së mbretit Quang Trung, solidaritetit dhe guximit të ushtarëve dhe ndihmës së qiellit dhe tokës, ushtria Qing u mund. Në mesditën e asaj dite, Mbreti Quang Trung marshoi në Thang Long, më pas u tërhoq në kështjellë, mbreti Le dhe unë papritmas ia mbathëm në një skenë tragjike.

2. Shkruani një paragraf që përshkruan veprën më kuptimplote të shpejtësisë dhe shkatërrimit të ushtrisë Qing:

Pasi mbreti Le Chieu Thong dërgoi njerëz për të krijuar oborrin Manchu, Ton Si Nghi pushtoi masivisht vendin tonë me një qëllim të qartë pushtimi. Nga porta veriore, shkoni drejt e poshtë në Thang Long pa asnjë pengesë, kështu që jeni krenarë dhe të vetëkënaqur. Kjo e bëri shumë të shqetësuar mbretin tim Le Chieu Thong, i cili e njihte talentin ushtarak të Nguyen Hue.

Gjeneralit Ngo Van So në atë kohë iu caktua detyra për të mbrojtur Tam Diep, kufirin midis Ninh Binh dhe Thanh Hoa, urdhëroi të zmbrapste ushtrinë Tay Son dhe më pas dërgoi Nguyen Van Tuyet të galoponte në Jug për të raportuar situatën.

Më 24 nëntor, Snow hyri në kështjellën Phu Xuan. Bac Binh Vuong (dmth Nguyen Hue) vazhdoi të besohej me karakter të mirë, duke synuar të tërhiqte ushtrinë menjëherë, por dikush e këshilloi të ngjitej në fron, falja u lëshua kudo për të fituar zemrat e njerëzve.

Nguyen Hue mendoi se ishte e drejtë, ndërtoi një harpë në malin Ban, sakrifikoi qiellin dhe tokën, bëri një kapelë, shpalli një mbret dhe mori emrin e epokës Quang Trung. sot, para 25 dhjetorit, viti i vitit të majmunit (1788). Mbreti Quang Trung dërgoi drejtpërdrejt ushtri të tjera të mëdha, si nga deti ashtu edhe nga toka. Më 29, kur mbërriti në Nghe An, ai dërgoi gjeneralin Ham Ho Hau për të rekrutuar trupa, duke zgjedhur një në çdo tre persona. Në pak ditë, më shumë se një mijë trupa të mëdha. Mbreti organizoi një paradë të madhe dhe më pas u largua nga vendi dhe inkurajoi gjeneralët. Duke iu bindur urdhrave të mbretit, dhjetëra mijëra trupa u nisën menjëherë në veri dhe u nisën.

Në ditën e 30-të të muajit Giap (dmth. 30 Tet), Mbreti Quang Trung i la trupat e tij të festonin Tet herët dhe më pas e ndau ushtrinë në pesë sekte. Mbreti diskutoi me gjeneralët deri në mbrëmje se do të vazhdonte të shkonte në Thang Long dhe njoftoi se në ditën e 7-të të Vitit të Ri Hënor, ai do të hynte në kështjellën Thang Long për të festuar.

Tham Khảo Thêm:  Phân tích Bài ca ngất ngưởng của Nguyễn Công Trứ hay nhất

Ushtria e Tay Son marshoi vazhdimisht për disa ditë dhe netë. Kur arritën te lumi, kryengritësit e oborrit Le që mbanin kështjellën atje, u kapën nga paniku dhe u larguan. Ekipi i zbulimit të ushtrisë Thanh u kap dhe u shkatërrua, gjeneralët e armikut në Thang Long nuk dinin asnjë lajm.

Në mesnatën e 3 janarit të vitit të Gjelit (1789), ushtria e mbretit Quang Trung u nis për në fshatin Ha Hoi. Mbreti urdhëroi ushtrinë e tij të rrethuar të heshtte dhe ngriti një altoparlant për të thirrur. Zhurma e ushtarëve që vraponin për t’i afruar pushtuesit e Thanh-it pranë kalasë ishte pikëlluese dhe nxituan jashtë. Të gjitha ushqimet dhe armët janë marrë nga trupat tona.

Quang Trung krijoi me zgjuarsi një plan për të përdorur kanavacën e lagur për të bërë dy dërrasa të mëdha dhe më pas afër sulmit. Quan Thanh hapi zjarr, por për shkak të të qenit jashtë syve, shkalla e goditjes ishte shumë e ulët. Kur frynte erë veriore, ne përdornim një tub për të fryrë tym dhe zjarr, dhe tymi u përhap në mjegull, duke e bërë ushtrinë Qing të hutuar. Era mund të ishte kundër erës, kështu që ushtria Qing dëmtoi veten.

Mbreti Quang Trung promovoi personalisht doktoraturën. Kur të dy palët janë përballë njëra-tjetrës, ulni mburojën tuaj dhe përdorni thikën e shkurtër për të vrarë armikun. Para trimërisë së ushtrisë sonë, ushtria e Thanh-it u tmerrua, shkeli njëri-tjetrin dhe iku. Princi i kurorës Sam Nghi Dong poshtëroi veten duke u varur. Ushtria Tay Son fitoi dhe ndoqi dhe shkatërroi ushtrinë Qing.

Në të njëjtën ditë, mbreti Quang Trung marshoi në Thang Long. Gjeneralët armik ishin Ton Si Nghi dhe Mbreti Le Chieu Thong, sepse ata nuk dinin asgjë, ata shqetësoheshin vetëm për të ngrënë dhe pirë gjatë Tet. Me të dëgjuar lajmin, Ton Si Nghi kishte frikë se mos e humbiste mjaltin, kalin e tij nuk e shaluan, nuk pati kohë të veshë armaturën, duke e bërë shoqëruesin e kalorësisë të ikte së pari përtej urës ponton, në veri. Ushtarët që morën lajmin kishin frikë se mos u humbisnin edhe mjalti, i ndoqën deri në urën e pontonit, ranë në lumë aq shumë sa nuk e dinin sa. Lumi Nhi Ha është i bllokuar për një kohë të gjatë. Disa humbën jetën, vrapuan në shtëpi dhe pushuan. Ushtria Qing u mund.

Kështu, ushtria e madhe e mbretit Quang Trung, pas 5 ditësh marshimi të shpejtë, zhduku dhjetëra mijëra trupa Qing nga territori, 2 ditë më herët se sa ishte planifikuar. Me talent të jashtëzakonshëm ushtarak, Nguyen Hue meriton të jetë një hero, emri i të cilit do të jetojë përgjithmonë në historinë e kombit tonë të ndërtimit dhe mbrojtjes së vendit. Që atëherë, data 5 Tet konsiderohet si një ditë për të larguar trupat, për të kujtuar betejën e famshme të së shkuarës. Dong Da Go, tempulli i mbretit Quang Trung, ngjall gjithmonë në zemrat e çdo qytetari vietnamez krenarinë e veprës së lavdishme të heroit Tay Son. Ndërsa poema e Princeshës Ngoc Han këndoi:

Por tani, palltoja e flamurit të pjeshkës,

Ndihmoni njerëzit të ndërtojnë vendin, sa vepra!

3. Shkruani një paragraf që përshkruan arritjen më mbresëlënëse të shpejtësisë kundër ushtrisë Qing:

Pasi Nguyen Hue u ngjit në fron, duke marrë emrin e epokës Quang Trung, ai menjëherë udhëhoqi ushtrinë e tij në Veri. Qëllimi i shkuarjes në veri këtë herë ishte të shkatërroja ushtrinë Thanh dhe të rrëzonte mbretin tim Le Chieu Thong.

Me aftësinë për të udhëhequr trupa, manovra ushtarake së bashku me aktin e përmbysjes së situatës. Quang Trung fitoi shpejt. Rebelët marshuan përtej lumit për të thyer mbrojtjen e kryengritësve. Në mesnatën e 3 janarit, Ha Hoi u rrethua. Dhe në agimin e datës 5, ata përparuan në Ngoc Hoi për të mposhtur ushtrinë Qing.

Tham Khảo Thêm:  Các bài thơ hay và ý nghĩa về ngày thành lập Đoàn thanh niên

Quan Thanh nuk mundi të rezistonte, iku në kaos, duke mbështetur kokën mbi njëri-tjetrin për të gjetur një mënyrë për të shpëtuar. Ushtria e mbretit Quang Trung shkatërroi ushtrinë Qing. Duke parë ushtrinë kaotike të Thanh-it që po ikte, ushtria e Le Chieu Thong u kap edhe më shumë. Unë dhe mbreti, mandarinat, u përpoqëm me gjithë zemër të iknim. Ushtarët në kazermë e dëgjuan lajmin jashtëzakonisht të frikësuar, duke e shtyrë shumë njëri-tjetrin drejt vdekjes.

Beteja përfundoi me një fitore tingëlluese që i përkiste mbretit Quang Trung. Historia ushtarake dhe historia ushtarake e mbretit Quang Trung janë regjistruar në shumë libra historikë. Me veprime të papritura, të forta dhe vullnet të palëkundur, janë krijuar heronjtë Nguyen Hue – Quang Trung.

Kjo betejë krijoi një jehonë të madhe në historinë e vendit. Heroi kombëtar Nguyen Hue pushtoi dhe çliroi popullin vietnamez. Imazhi i heroit Quang Trung do të shkëlqejë gjithmonë dhe do të përmendet nga brezat e ardhshëm.

4. Shkruani një paragraf që përshkruan arritjen e shpejtë të shkatërrimit të ushtrisë Thanh me 10 pikë:

Në mëngjesin e ditës së 5-të të Vitit të Ri Hënor, trupat tona sulmuan Ngoc Hoi – Thanh Tri – Hanoi. Ky është posti më i rëndësishëm i armikut me dhjetëra mijëra trupa elitare të stacionuara. Kalaja u ndërtua fort, e rrethuar me shtylla hekuri dhe e varrosur dendur. Mbreti Quang Trung e pa këtë, urdhëroi të mblidheshin gjashtëdhjetë dërrasa, tre panele u bënë një pikturë. Pjesa e jashtme ishte e mbuluar me kashtë dhe e mbuluar me ujë, gjithsej kishte njëzet piktura. Zgjidhni një ushtar të fortë për çdo dhjetë persona që mbajnë një foto, me një thikë të shkurtër në shpinë, njëzet të tjerë që mbajnë armët pas, duke formuar një formacion të fjalës “më e mira”. Quan Thanh hapi zjarr ndaj të gjithëve, por nuk goditi askënd. Për shkak të erës së veriut, ushtria Qing përdori menjëherë oxhaqet për të spërkatur tym dhe zjarr, duke lëshuar tym në qiell, duke mos mundur të shihte asgjë në mënyrë që të shqetësonte ushtrinë e Jugut. Pa pritur, fryu era dhe armiku u dogj. Mbreti Quang Trung urdhëroi menjëherë të sillte eksploziv, të mbulonte shiun dhe të shkonte drejt. Kur u përplasën shpatat dhe shtizat, të dy palët u përplasën, skitë ranë përtokë, të gjithë mbanin thika të shkurtra pa dallim, u turrën të luftonin edhe njerëzit e paarmatosur. Quan Thanh nuk mundi të rezistonte, panikoi dhe iku, shkeli njëri-tjetrin për vdekje, kufomat ndotën fushat, gjaku rrodhi në përrenj. Para kësaj, Mbreti Tay Son dërgoi një grup trupash përgjatë digës Yen Duyen për të tërhequr, hapur flamurin bosh për të devijuar në lindje. Në atë kohë, ushtria Thanh kishte gjithnjë e më shumë frikë kur kërkonte një rrugë të shkurtër për të shpëtuar. Papritur, duke parë elefantët që vinin nga Dai Ang, ushtria Qing mbeti jashtë shpirtit dhe shpejt iku në Dam Muc, fshati Quynh Do. Ushtria Tay Son përfshiu, shkeli dhe shkeli mijëra njerëz deri në vdekje.

5. Shkruani një paragraf që përshkruan veprën më të thellë të rrufesë dhe shkatërrimit të shpejtë të ushtrisë Qing:

Më 30 janar, mbreti Quang Trung urdhëroi një përparim. Të gjithë ushtarët rregulluan seriozisht formacionin e tyre dhe u larguan. Kur arritën në malin Tam Diep, So dhe Lan pranuan krimin. Pas gjyqit, mbreti Quang Trung mbajti një banket për të festuar fitoren. Në datën 7, hyni në kështjellën Thang Long për të festuar fitoren.

Mbreti Quang Trung e ndau ushtrinë e tij në 5 grupe, i ra daulleve dhe gongëve rrugës për në veri. Kur trupat arritën në lumin Rooster, kryengritësit që ruanin atje u shpërndanë dhe vrapuan të parët. Kur arritën në lumin Thanh Quyet, ushtria e Thanh-it që vëzhgonte nga larg pa hijen e një personi gjithashtu duke vrapuar, mbreti dërgoi ushtrinë e tij të ndiqte deri në Phu Xuyen, duke mos kapur asnjë të gjallë, kështu që ushtria e Thanh hyri në skenë. Ha Hoi, Ngoc Hoi ndërsa ishte ende gjallë. asnjëherë nuk i dihet. Çfarë duhet ditur. Në mesnatën e 3 janarit në vitin e Gjelit (1789), Mbreti Quang Trung sulmoi fortesën Ha Hoi. Ai rrethoi ushtrinë dhe dërgoi një altoparlant për të transmetuar thirrjen. Zhurmat e trupave që vraponin në mënyrë të alternuar jehonin në ajër, duke bërë që trupat tona të dukeshin se ishin shtuar me dhjetëra mijëra njerëz. Shpirti i ushtrisë Tay Son ishte shumë më i fortë, duke bërë që armiku të dorëzohej menjëherë dhe armët e tyre u grabitën nga trupat tona. Mbreti Quang Trung pushtoi kështjellën Ha Hoi pa dërguar trupa. Në betejën e Ngoc Hoi, mbreti Quang Trung urdhëroi njerëzit të merrnin gjashtë dërrasa dhe t’i vendosnin ato së bashku në një fotografi. Jashtë uji është përmbytur pa dallim, nëse lufta është më pak se njëzet, zgjidhni ushtarin më të fortë, vdisni. Një person mbante një fotografi, duke mbajtur një thikë të shkurtër në shpinë, njëzet të tjerë mbanin armë me vete, rreshtuan një fjalë. Mbreti i elefantit nxiti pas tij dhe në ditën e 5-të të muajit të parë, ai mbërriti në kështjellë Ngoc Hoi. Ushtria jonë ishte plot entuziazëm, të gjithë vendosën të hynin në betejën vendimtare të jetës a vdekjes me armikun. Beteja ishte e ashpër që në fillim. Ushtria Thanh nga kështjella Thang Long hapi zjarr, drejtoi kryengritësit, por nuk goditi askënd. Për shkak të erës së veriut, ushtria Qing përdori oxhaqe për të fryrë tymin dhe zjarrin, tymi u ngrit në qiell, në një distancë të shkurtër, asgjë nuk mund të shihej. Era frynte me tym, duke i bërë trupat tona të hutuara dhe të demoralizuara. Por në atë moment, era fryu në jug dhe ushtria Qing hyri për të dëmtuar veten. Ushtria Tay Son nën udhëheqjen e mbretit Quang Trung nxitoi përpara, duke u mbrojtur dhe duke nxituar përpara. Të dy palët u përleshën, ata e kthyen dërrasën në tokë, rrëmbyen një thikë të shkurtër dhe i prenë, ushtarët që e ndiqnin nga afër u futën gjithashtu për të luftuar. Zhurma e shtizave dhe shtizave që përplasen, zhurma e njerëzve që jehojnë, britmat që kumbojnë në një cep të qiellit. Mbreti Quang Trung u ul në një audiencë në anën e pasme të një elefanti për të komanduar betejën, zëri i mbretit ishte si një tingull përhapës, duke i bërë trupat tona më të arta, duke nxituar për të luftuar. Quan Thanh nuk mundi të rezistonte, iku, shkeli njëri-tjetrin dhe vdiq.

Tham Khảo Thêm:  Nghị luận bài Cảnh ngày hè của Nguyễn Trãi hay chọn lọc

Më në fund, Sam Nghi Dong u vetëvar. Ushtria Tay Son preu pa dallim, kufomat u grumbulluan në gropë dhe ushtria Qing u mund. Atë pasdite, mbreti Quang Trung marshoi në Thang Long dhe tërhoqi ushtrinë e tij në kështjellë. Sun Si Nghi kishte frikë të humbiste mjaltin, kali nuk kishte ende kohë të shalonte, nuk kishte kohë të vishte forca të blinduara, e çoi pilivesën së pari përtej urës ponton, pastaj vrapoi në veri. Mbreti im Le Chieu Thong gjithashtu u kap nga paniku dhe iku.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Viết đoạn văn miêu tả chiến công thần tốc đại phá quân Thanh . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cảm nhận về nhân vật Phùng trong Chiếc thuyền ngoài xa

“Chiếc thuyền ngoài xa” là một trong các tác phẩm điển hình cho xu hướng hiện thực của Nguyễn Minh Châu. Ở tác phẩm này ông rất…

Nhận định và liên hệ mở rộng tác phẩm Người lái đò sông Đà

Con đò sông Đà là một trong những tác phẩm văn học tiêu biểu của Nguyễn Tuân. Đây cũng là bài văn thường xuất hiện trong các…

Nghị luận nạn bạo hành gia đình trong Chiếc thuyền ngoài xa

Bằng một tình cảm dạt dào với đáy lòng tha thiết hiểu đời, yêu nghệ thuật, Nguyễn Minh Châu không những cho người xem thấy rõ mối…

Phân tích hình ảnh Xương rồng luộc chấm muối trong Chiếc thuyền ngoài xa

Hình ảnh cây xương rồng được vẽ bằng muối là một chi tiết nghệ thuật độc đáo trong Chiếc thuyền ngoài xa mang lại nhiều ý nghĩa…

Phân tích triết lý sống trong Hồn Trương Ba, da hàng thịt

Kịch Hồn Trương Ba, Da Hàng Thịt của Lưu Quang Vũ phê phán con người hiện đại sống giả dối, không dám là chính mình. Họ đây…

Soạn bài Diễn đạt trong văn nghị luận Soạn văn 12 tập 2

Nghị luận xã hội là dạng văn được sử dụng nhiều, để làm được một bài văn nghị luận hay trước hết bạn phải biết cách diễn…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *